Merhaba, en iyi fotoğraf düzenleme yazılımı listesine hoş geldin. Bu listede profesyonel fotoğrafçıların en çok tercih ettiği masaüstü fotoğraf işleme uygulamalarını derledik. Programların yetenekleri, popülerliği ve fotoğrafçılara sağladığı imkanları değerlendirerek hazırlanan bu listede sizin favori fotoğraf işleme uygulamanız yoksa lütfen yorum kısmından bizimle paylaşın. 🙂

Adobe Lightroom

Bu listede Adobe firmasını iki defa göreceğiz çünkü bildiğiniz üzere en çok kullanılan uygulamaların başında gelen firma profesyonel ve hobi fotoğrafçıları için harika yazılımlar üretti.

Lightroom profesyonel fotoğrafçıların sıklıkla tercih ettiği bir uygulama, çektiğiniz fotoğrafları düzgün bir şekilde kategorilendirip arşivlemenizi dağladığı gibi ileri seviyede temel ayarları yapabildiğiniz kullanışlı bir arayüzü var. Kalite kaybı yaşatmadan, toplu olarak aynı ışık koşullarında çekilen fotoğrafları işleyebiliyor.

Adobe Photoshop

Klasikçilerin vazgeçilmezi. Camera Raw eklentisi ile birlikte kullanıldığında yapamayacağı bir şey kalmıyor. Günümüzde bir çok fotoğrafçı aktif olarak bu yazılımı kullanıyor. Re-touch konusunda da oldukça geniş imkanlar sunan Adobe Photoshop ile yapabileceklerinizin sınırı yok. Bu nedenle kendisinden çok söz etmeye gerek yok diye düşünüyoruz.

Capture One

Capture One devler arasında yer alan bir başka fotoğraf düzenleme yazılımı. Temel işlevleri bakımından Lightroom’a benzetilebilir. Capture One orta format makinelerle çekilen çok yüksek çözünürlüklü fotoğrafları kolaylıkla işleyebilmek için üretildi. Bazı ünlü ve profesyonel fotoğrafçılar çekim esnasında ve sonrasında düzenleme işlemleri için Capture One’ı tercih ediyor. Fiyatı da ortalamanın üzerinde bir uygulama.

DxO PhotoLab 3

Yüksek standartlara alışkın fotoğrafçılar için tasarlandı mottosuyla çıkış yapan bir fotoğraf düzenleme uygulaması. Neredeyse tüm kamera markalarının raw formatını destekliyor. Ayrıntılı renk ve temel ayarları kolayca yapabileceğiniz iyi bir yazılım.

PaintShop Pro

PaintShop Pro’yu daha önce duymadıysanız size onun bir Corel ürünü olduğunu söyleyelim. Corel yıllarca Adobe ile fakrlı mecralarda reekabet etmiş köklü bir firma. PaintShop Pro ile de bir çok fotoğrafçının beğenisini kazanmış iyi bir alternatif olmayı başarmış. Eğer Adobe ve Capture One dışında bir uygulama bakıyorsanız ve bu işi profesyonel olarak yapıyorsanız Corel PaintShop Pro’ya göz atmalısınız.

Listemizin sonuna geldik. Hazırlamamızı istediğiniz özel bir en iyiler listesi varsa lütfen yorumlara yazın. 🙂