Merhabalar, en iyi objektifler listemize hoş geldiniz. Canon kullanıcıları için özellikle portre fotoğrafçılığında en çok kullanılan ve en sevilen objektifleri bir araya getirdik.

Portre fotoğrafçılığı ile ilgileniyorsanız ve sizin favori objektifiniz listede yoksa lütfen yorumlarda bizimle paylaşın. 🙂

Canon EF 50mm f/1.2L USM

Canon’un L serisi yani en kaliteli lenslerinden bir tanesi. 50mm oldukça sık kullanılan bir objektif. Portre çekimlerinde f1.2 diyafram aralığı ile gerçekten başarılı sonuçlar çıkartıyor.

Hızlı ve sessiz otomatik odaklama yeteneği ile mükemmel bir arka plan bokehleri oluşturabilirsiniz.

Canon EF 85mm f/1.4L IS USM

85mm portre alanında çok tercih edilen bir odak uzaklığı.Bu alanda Canon’un en çok tercih edilen objektiflerinden bir tanesi. F1.4 diyafram aralığı ile alan derinliğini en güzel şekilde kullanabileceğiniz bir objektif.

Sigma 85mm f/1.4 DG HSM ART

Sigma hem daha uygun fiyatlı hem de kaliteli objektifler yapan bir firma. Sigma 85mm f/1.4 DG HSM ART ise kullanıcıların en çok tercih ettiği alternatiflerden bir tanesi. Art serisi lenslerin kullanıcılar tarafından çok beğenilmesinin nedeni fiyat – performans değerinin hakkını vermesi. Portre fotoğrafçılığına yeni başlıyorsanız bu objektif ile başlamayı düşünebilirsiniz.

Canon EF 135mm f/2.0L USM

Bir çok profesyonelin tercihi 135mm f2.0 kusursuz objektiflerden bir tanesi. Genelde piyasa çok fazla bulunmuyor özellikle ikinci el objektif satış sitelerinde rastlamak çok zor çünkü bir defa kullanan elinden düşüremiyor. En sevilen portre lenslerinden bir tanesi.

Canon EF 70-200mm f/2.8L USM 1 ve USM 2

Canon’un en çok satılan objektiflerinden biridir. Bir çok alanda kullanılan 70-200 özellikle düğün fotoğrafçıları, portre fotoğrafçıları tarafından da çok tercih edilir. Değiştirilebilen odak uzaklığı ve her odak uzaklığında iyi bir alan derinliği yaratabilmesi ile oldukça yetenekli bir objektif.

Daha önce sizlere en iyi 5 dslr kamera listesini sunmuştuk. Hangi modellerin listede olduğunu merak edenler için o listeye de göz atabilirsiniz.


Sizin favori portre lensiniz hangisidir?