Merhabalar, en iyi soğuk meze çeşitleri listesine hoş geldiniz. Ülkemizde akşam yemeklerinin yanında ve içki sofralarında sık sık rastladığımız ve lezzetiyle sofralarımızı başka bir seviyeye çıkaran mezelerden söz edeceğiz.

Bu listede sizlere en çok tercih edilen ve sevilen mezeleri derledik. Sizin favori soğuk mezeniz hangisi lütfen yorumlarda bizimle paylaşın.

Acılı Ezme

Acılı ezme neredeyse her yerde karşınıza çıkan en popüler mezelerin başında geliyor. Acı sevenlerin olmazsa olmazı bir soğuk meze çeşidi. Farklı bölgelerde farklı hazırlanış şekillerine sahip olsa da çoğunlukla domates ve pul biber kullanılarak hazırlanır.

Şakşuka

En sevilen mezelerden bir tanesi de Şakşuka’dır. Sebzelerin küp küp kesilip kızartılarak sosla servis edildiği bir yiyecek. Çeşitli yörelerde farklı hazırlanış biçimleri vardır kimi yörelerde içerisine kızarmış patates de ekleniyor.

Ayrıca bazı sofralarda ana yemek olarak yer alabiliyor. Olmazsa olmazları patlıcan, zeytinyağı, sarımsak ve domatestir.

Özellikle yaz aylarında çok tercih edilen kızartma türü yemeklere iyi bir yoldaş ve alternatif olabilir. Daha önce sizlere En İyi 5 Yaz Yemeği listemizde harika lezzetler sunmuştuk o listeye de göz atabilirsiniz.

Haydari

Lezzetli ve hafif bir soğuk meze olan Haydari özellikle içki sofralarının vazgeçilmez mezelerinden bir tanesi. Özellikle süzme yoğurt ile hazırlanır. Sarımsak, nane, zeytinyağı ve yoğurtla yapılan Haydari’ye bazı bölgelerde Dereotu’da koyulabiliyor.

Mor Lahana Mezesi

Mutlaka denenmesi gereken mezelerden bir tanesi. Ayrıca çok pratik ve hızlı şekilde hazırlanabiliyor. Rengi, kıvamı ve lezzetiyle alışılmışın dışında bir soğuk meze.

Mor lahanaya zeytinyağı, yoğurt, mayonez, sarımsak, ceviz içi ve nane koyularak hazırlanıyor.

Humus

Çok övgü toplayan bir başka mezemiz Humus. Özel günlerde, yeni yıl partilerinde ve iyi restoranlarda sık sık karşılaşıyoruz kendisiyle. Nohut sevmeyenlerin bile fikrini değiştirebilecek bir meze.

Zeytinyağı, limon ve tahin ile zenginleşen bu lezzeti denemeyen varsa ona bir şans vermeli.

Daha sayamadığımız fakat zevkle tükettiğimiz bir çok meze var. Özellikle listede olması gerekir dediğiniz ve sizin favoriniz olan soğuk meze hangisidir?

Yorumlara bekliyoruz.