Merhabalar, şu sıralarda devam eden Adobe Max etkinliğinde birbirinden harika yenilikler duyurulmaya devam ediyor. Özellikle Adobe Photoshop tarafındaki iyileştirmeler ve yeni özellikler dikkat çekiyor. Sizin için en iyi Adobe Photoshop 2021 özelliklerini bir araya getirdik.

Adobe Photoshop’un çok farklı sektörlerde hala en çok kullanılan grafik uygulaması olduğunu biliyoruz. En iyi 5 Fotoğraf Düzenleme Yazılımı listemizde de Adobe’nin gücünden söz etmiştik. Artık Photoshop olduğundan daha güçlü duruyor.

Gökyüzü Değiştirme

 

Photoshop kullanıcıları için gökyüzü değiştirme işlemi kolay bir işlemdir. Yıllardır Photoshop’un en eski sürümlerinden beri birtakım işlemler ve araçlar ile gökyüzünü değiştirebiliyoruz. Fakat artık Photoshop 2021 ve yapay zeka bu işlemi saniyeler içinde kusursuz şekilde bizim yerimize yapabiliyor. Hem de kontrolü tamamen bir bilgisayara bırakarak değil sizin istediğiniz koşullarda ve özelliklerde bir gökyüzü, yansıma, atmosfer ekleyerek bunu başarıyor. Hal böyle olunca çok daha doğal bir sonuç ortaya çıkıyor.

 

 

Neural Filters (Sinirsel Filtreler)

Evet, gelişen yapay zekanın da etkisi ile Photoshop’ta portre fotoğraflarını çok detaylı işleyebiliyor bazı yüz hatlarını ve mimikleri değiştirebiliyorduk.  Photoshop 2021 ile bu bir üst seviyeye taşınmış ve Nöral Filtre yani Sinirsel Filtreler aracına dönüşmüş.

Örneğin bir vesikalık fotoğraf çektiniz. Zorlu bir müşteriniz var ve kafasının açısını ayarlayamıyorsunuz ya da bir portre çektiniz en iyisi olduğunu düşündüğünüz bir çok özelliğe sahip bu fotoğrafta modelinizin başının açısı duruşu hoşunuza gitmedi. İşte tam bu noktada devreye giren yapay zeka ile çekilmiş bir fotoğrafın üzerinde modele hareket verebilir başını sağa yada sola doğru hareket ettirebilirsiniz.

Keşfet

Evet. Neredeyse her mecrada gördüğümüz Keşfet alanı artık Photoshop 2021 içerisinde de mevcut. Fakat buradaki keşfet alanı işinize çok yarayacak bir alan. Artık stok fotoğraflar, blog yazıları, bilmeidğiniz işlemler hakkında rehberleri bir fotoğrafı işlerken Photoshop içerisinde bulabileceksiniz. Asıl heyecan verici kısmı ise bir işlemi Photoshop’a yaptırmak.

 

Örneğin bir fotoğrafta arkaplanı yok etmek istiyorsunuz ve bunun nasıl yapıldığını bilmiyorsunuz veya zamanınız yok. Keşfet alanına Arka plan Temizleme yazdığınız zaman size bunun nasıl yapılacağını anlatan dersler sunuyor. Daha da iyisi isterseniz İşlemi Uygula butonuna tıklayarak bu işi Adobe Photoshop 2021 uygulamasına emanet edebiliyorsunuz ve saniyeler içerisinde fotoğrafın arka planını temizliyor.

 

Desen Önizleme

 

Bu özellik daha çok grafik tasarım ile ilgilenenlerin mutlu olacağı bir özellik. Eğer Pattern yani Desenleri aktif olarak kullanıyorsanız Eski Photoshop sürümlerinde bu işlemlerin biraz daha zayıf kaldığını biliyorsunuzdur. Artık ön izleme yapabildiğimiz bir Desen algoritması mevcut.

Canlı şekiller

Aynı şekilde Shape yani Şekilleri kullananlar için canlı bir mod ve yaptığınız değişiklikleri anında görebildiğiniz yeni bir algoritma hazır.  Adobe Photoshop 2021  bu ve bunun gibi bir çok başarılı yenilikle birlikte geliyor.