Çoğunlukla film stüdyoları animasyon film ve dizileri sektörünü çocuklara yönelik olarak planlasalar da yetişkinlere hitap eden de birbirinden eşsiz yapımlar bulunmaktadır. Yıllar önce The Simpsons dizisinin araladığı bu kapı günümüzde daha cesur hikayeler ile devam etmiş, yetişkinlerin de animasyon sanatına ilgi duyduğu kanıtlanmıştır. İşte yeni başlayacaklar için en iyi yetişkin animasyonları.

5. BoJack Horseman

Raphael Bob-Waksberg’ın yaratıcılığını üstlendiği Netflix animasyon dizisi BoJack Horseman; 1990’ların Los Angeles’ında eski bir aktörün maceralarını içeren sit-com projesidir. Durum komedisi ve kara mizah türlerinde ilerleyen üslubuyla yapım 6 sezon ekranlarda kalmıştır.

4. Big Mouth

Ergenliğe yeni adım atan bir grup okul arkadaşı, yetişkinliğe attıkları ilk adımlarında hormonları ile güç bir mücadele içine girer. Bu yolda çocuklar ergenliğin tatsız ve pis taraflarını tüm yönleriyle tadarlar. Family Guy dizisinin senarist ekibinde yer alan Andrew Goldberg’in yaratıcılığını Nick Kroll ile birlikte üstlendiği dizi tüm bölümleriyle Netflix’te yayınlanmaktadır.

3. Rick and Morty

Basit bir yetişkin animasyon dizisi olmaktan ziyade felsefi ve bilimsel referanslarıyla büyük fark yaratan Rick and Morty; alkolik bir bilim adamı olan Rick ile genç ve maceraperest torunu Morty’nin serüvenlerinden oluşmaktadır. Bilimkurgu temalı animasyon serisi, sıkı bir komedi olduğu gibi dram dozu yüksek bölümler de taşımaktadır.

2. Family Guy

1999’dan beridir yayın hayatına devam eden Family Guy dizisi, kurgusal bir şehir olan Quahog’da yaşayan Griffin ailesini objektife taşımaktadır. Amerikan kültürü ve toplumsal eleştirileri baskın olan dizide hayata dair pek çok konu absürt bir mizahla harmanlanmaktadır.
Meraklısı için dipnot: 2009 – 2013 yılları arasında Family Guy’ın spin-off animasyon dizisi The Cleveland Show yayınlanmıştır. Dizide Family Guy’daki Peter Griffin’in yakın arkadaşı Cleveland Brown ve ailesine yer verilmiştir.

1. South Park

Simpsonlar dizisinden sonra en uzun süredir yayına devam eden çizgi dizi olma özelliği taşıyan South Park, 1997’den bu yana 24 sezon, 1 sinema filmi ve çeşitli video oyunlar aracılığıyla hayranlarının karşısına çıkmıştır. Kendine özgü, hatta amatör denebilecek animasyon stiliyle ikonik hale gelen dizi sosyal meselelerden dine, siyasetten televizyona hicivli bir yaklaşım sergilemektedir.